USILOVNÍ MRAVČEKOVIA
Stupeň vzdelania |
predprimárne |
Dĺžka štúdia |
niekoľkoročná dochádzka |
Formy výchovy a vzdelávanie |
celodenná s možnosťou poldennej výchovy a vzdelávania |
Vyučovací jazyk |
slovenský jazyk |
Riaditeľ školy |
Ľubica Radičová |
Kontakty |
www.mskalinkovo.edupage.org 0910 697 211, e-mail: mskalinkovo@gmail.com |
Zriaďovateľ |
Obec Kalinkovo |
Adresa |
Hlavná 211, Kalinkovo 90043 |
Kontakty |
02/45989107, www.obeckalinkovo.sk e-mail: obeckalinkovo@obeckalinkovo.sk |
Prerokované v pedagogickej rade dňa: |
30.8.2016 |
Prerokované v rade školy dňa: |
13.10.2016 |
Schválený zriaďovateľom dňa: |
14.10.2016 |
Vydaný dňa: |
30.8.2016 |
Vydala: Ľubica Radičová, riaditeľka MŠ
OBSAH:
Vlastné ciele a poslanie výchovy a vzdelávania v našej materskej škole sme si stanovili v súlade so všeobecnými cieľmi ustanovenými v Štátnom vzdelávacom programe pre predprimárne vzdelávanie v materských školách s cieľmi výchovy a vzdelávania ustanovenými v školskom zákone.
Získavať primerané poznatky o ochrane prírody, spoznávať prírodu a jej význam, vytvárať si k nej emocionálny vzťah, učiť sa zodpovednosti za svoje konanie.
Rozvíjať si motorické zručnosti a sebaobslužné pracovné návyky potrebné pri ochrane prírody a životného prostredia.
Utvárať a rozvíjať národné povedomie detí prostredníctvom ľudovej slovesnosti, obohacovať výchovu a vzdelávanie o regionálne prvky.
Edukačným pôsobením na dieťa napomáhať vyváženému rozvíjaniu všetkých stránok školskej spôsobilosti.
Organizovať projekty a krúžky s cieľom integrovane rozvíjať všetky vzdelávacie oblasti rozvoja osobnosti dieťaťa a so zameraním sa na individuálny prístup k dieťaťu.
Implementovanie digitálnych technológií do edukačnej činnosti.
Rozvíjať schopnosti dieťaťa pozorovať, orientovať sa v dopravnom prostredí materskej školy a jej okolia a reflektovať/hodnotiť vzniknuté situácie z hľadiska bezpečnosti na cestnej komunikácii.
2. Stupeň vzdelania, ktorý sa dosiahne absolvovaním školského vzdelávacieho programu
Predprimárne vzdelanie získa dieťa absolvovaním posledného ročníka vzdelávacieho programu odboru vzdelávania v materskej škole. Predprimárne vzdelávanie ukončuje dieťa spravidla v školskom roku, v ktorom do 31. augusta dosiahne šiesty rok veku a dosiahne školskú spôsobilosť. Predprimárne vzdelávanie môže dieťa ukončiť aj vtedy, ak nedovŕšilo šiesty rok veku, ale podľa vyjadrenia príslušného školského zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a všeobecného lekára pre deti a dorast môže plniť povinnú školskú dochádzku (predčasné zaškolenie dieťaťa na žiadosť rodičov). Dokladom o získanom stupni vzdelania je Osvedčenie o absolvovaní predprimárneho vzdelávania.
3. Vlastné zameranie školy
„ Mravčekovia maličký, chodia k nám do školičky. Usilovne pracujú a pri tom sa zasmejú. A keď robiť nevládzu, spoločne si pomôžu. Hoci sú len malí všetci, spravia spolu veľké veci!“
S enviromentálnou výchovou sa deti stretávajú už od najútlejšieho veku. V predškolskom veku sú deti k všetkému navôkol omnoho citlivejšie a vnímavejšie ako dospelí. Čím skôr začneme formovať ich správanie sa voči prírode, tým väčší je predpoklad na dosiahnutie pozitívnych cieľov.
Naša materská škola je zameraná na plnenie rozšírených úloh enviromentánej výchovy. Deti získavajú primerané poznatky o ochrane prírody, spoznávajú prírodu a jej význam, vytvárajú si k nej emocionálny vzťah, učia sa zodpovednosti za svoje konanie, rozvíjajú si motorické zručnosti a sebaobslužné pracovné návyky potrebné pri ochrane prírody a životného prostredia. Aktivity, ktoré s deťmi realizujeme vedú deti k pochopeniu, že je potrebné chrániť tých, ktorí za seba nemôžu hovoriť: stromy, rastliny, zvieratá, voda, vzduch.
Pre enviromentálnu výchovu detí celoročne využívame našu školskú záhradu, kútik živej prírody, interiéry materskej školy. V priebehu roka organizujeme výlety, exkurzie, besedy, turistické vychádzky, kŕmenie zvierat, vtákov. V rámci spolupráce s rodičmi uskutočňujeme tvorivé popoludnia rodičov a detí, organizujeme spoločné brigády na zveľadenie okolia materskej školy. Chceme inšpirovať rodičov, aby s deťmi strávili príjemné chvíle v prírode, zaujali kladný postoj k ochrane prírody. Na deň Zeme v spolupráci s obecným úradom vysádzame stromy v obci. Zámerom výchovného pôsobenia našej školy je vytvoriť materskú školu otvorenú verejnosti s úzkou spoluprácou rodičov a inštitúcií, ktoré sa podieľajú na výchove a vzdelávaní.
Chceme umožniť deťom prežiť aktívne a šťastné detstvo tým, že im vytvoríme príjemné a priateľské prostredie, kde sa budú cítiť dobre, kde budú priateľské vzťahy, pochopenie a láska.
4. Dĺžka dochádzky a formy výchovy a vzdelávania
Materská škola s celodennou výchovou ( smožnosťou poldennej výchovy) a vzdelávaním poskytuje deťom predprimárne vzdelávanie v čase od 6:30 do 16:30 hodiny na základe potrieb a požiadaviek zákonných zástupcov a súhlasného stanoviska zriaďovateľa. Dĺžka štúdia je niekoľkoročná, podľa požiadaviek zákonných zástupcov dieťaťa a kapacitných podmienok školy.
5. Učebné osnovy
Učebnými osnovami školského vzdelávacieho programu sú vzdelávacie štandardy vzdelávacích oblastí Štátneho vzdelávacieho programu pre predprimárne vzdelávanie v materských školách. https://www.minedu.sk/svp-pre-materske-skoly
VÝCHODISKÁ PLÁNOVANIA VÝCHOVNO-VZDELÁVACEJ ČINNOSTI
Plánovanie výchovno-vzdelávacej činnosti vychádza z vlastných cieľov,poslania a zamerania MŠ, z analýzy výchovno-vzdelávacej činnosti za predchádzajúce obdobie, projektov prebiehajúcich v MŠ a z rozhodnutia pedagogickej rady.
Spôsob plánovania
Na úrovni materskej školy vychádza plánovanie zo ŠVP a jeho výkonových štandardov. Na úrovni tried je plánovanie rozpracované na jeden týždeň pri akceptovaní minimálnej frekvencie opakovania vzdelávacích oblastí na jeden mesiac, ktoré je v odporúčaní rozvrhnutia vzdelávacích oblastí v ŠVP.
Učiteľka v rámci výchovno-vzdelávacej činnosti v cielených vzdelávacích aktivitách vzájomne kombinuje a prelína vzdelávacie oblasti, zohľadňuje vývinové osobitosti detí, ich proces učenia sa, rešpektuje variabilitu detí a socio-kultúrne prostredie, z ktorého deti pochádzajú. Pri plánovaní učiteľka vychádza z dôkladného poznania vzdelávacích štandardov a výkonových úrovní detí a dokáže si voliť vhodné metódy, stratégie, formy a prostriedky pre svoju výchovno-vzdelávaciu činnosť. Výber vzdelávacích štandardov zo vzdelávacích oblastí v ŠVP (minimálne v rozsahu uvedenom v odporúčaní), aktivít a činností je v kompetencii učiteľlky.
Špecifiká plánovania
Do plánovania sa premieta profilácia MŠ ako aj realizácia projektov a súťaží, do ktorých je MŠ zapojená. Plánovanie prebieha v troch triedach, všetky sú homogénne. Plánovanie na triedach prebieha v časovom úseku jedného týždňa v spolupráci a po dohode oboch učiteliek . V MŠ plánujeme tematicky. Pri plánovaní vychádzajú učiteľky z ročných období a s nimi súvisiacich mesačných tém a týždenných podtém, ktoré si kolektív učiteliek vytvoril spoločne. Nie sú však striktne dané a nemenné. Výber a časová ohraničenosť tém a podtém závisí od jednotlivých učiteliek a záujmu detí. Rozdelenie vzdelávacích štandardov na výkonové úrovne je v kompetencii učiteliek a závisí od konkrétnej vedomostnej úrovne detí príslušnej triedy.
Výber výkonových štandardov viažucich sa ku každodenným aktivitám a činnostiam v MŠ, ktoré sa nemusia (ale môžu) osobitne plánovať v riadených aktivitách:
6. Vyučovací jazyk
Vyučovacím jazykom, v ktorom sa realizuje predprimárne vzdelávanie v našej materskej škole, je štátny jazyk na území Slovenskej republiky – slovenský jazyk.
7. Spôsob, podmienky ukončovania výchovy a vzdelávania a vydávanie dokladu o získanom vzdelaní
Predprimárne vzdelávanie v materskej škole ukončuje dieťa:
8. Personálne zabezpečenie
Výchovno-vzdelávaciu činnosť v materskej škole vykonáva 5 učiteľov predprimárneho vzdelávania (vrátane riaditeľky), ktorí spĺňajú:
Vedúci pedagogický zamestnanec:
Výchovno-vzdelávaciu činnosť v materskej škole vykonávajú učiteľky predprimárneho vzdelávania, ktoré spĺňajú podmienky odbornej a pedagogickej spôsobilosti v súlade s platnou legislatívou. Kvalifikovanosť učiteliek je 100%-ná. Samostatný pedagogický zamestnanci majú ukončené úplné stredné odborné vzdelanie v požadovanom odbore. Všetci zamestnanci sa aktívne zdokonaľujú a prehlbujú si svoje profesijné kompetencie v rámci kontinuálneho vzdelávania. Riaditeľka má pravidelne dopĺňané inovačné funkčné vzdelávanie.
9. Materiálno - technické a priestorové podmienky
Prostredie vytvára podmienky pre celkovú pohodu dieťaťa. Mikroklíma prostredia materskej školy vplýva na pocit pohody, výkonnosť a únavu pri pohybe, hre, učení a práci. Materská škola je trojtriedna. Jedná sa o účelové zariadenie, ktoré spĺňa hygienické a bezpečnostné požiadavky. Je útulné, príjemné a harmonické. Deti mu spoločne s učiteľom vtláčajú osobitý pôvab (každá trieda je jedinečná), starajú sa o poriadok a estetickú úpravu. Voľne, pre deti viditeľne uložené pomôcky sú súčasťou materiálneho vybavenia. K štandardnému a nezastupiteľnému vybaveniu materskej školy patria hračky. Spĺňajú hygienické, bezpečnostné a estetické normy. Ich výberu, kvalite a veku primeranosti venujeme zvýšenú pozornosť.
Súčasťou materiálno-technického vybavenia materskej školy je detská a odborná literatúra,
učebné pomôcky, telovýchovné náradie a náčinie, hudobné nástroje, didaktická
a audiovizuálna technika, digitálne technológie atď. Didaktické pomôcky sú v triedach,
digitálna technika je umiestnená v triedach v digitálnych kútikoch, ktoré sú dostupné deťom
Podmienkou kvalitného plnenia školského vzdelávacieho programu je dostatočné vybavenie spotrebným materiálom na výtvarné, grafomotorické, pracovné činnosti.
Základným nábytkom pre deti sú stoly a stoličky. Parametre ich rozmerov sa menia v závislosti od rastu dieťaťa. Stolíky sú umiestnené vo svetlej časti miestnosti so správnym dopadom svetla. Rozmiestnenie nábytku rešpektuje potrebu detí mať dostatok priestoru na hry, ranné cvičenie a odpočinok. Nábytok triedy rešpektuje antropometrické požiadavky (jeho výška, veľkosť zodpovedá veľkosti detí, predchádza unaviteľnosti detí atď.). Zariadenie je prispôsobené počtu detí, vyhotovené z prírodných materiálov, voskované alebo morené ekologickými prípravkami, aby neškodilo zdraviu detí, je bezpečné a rozvíja estetické cítenie detí.
Ležadlá sú pružné, dostatočne pevné a stabilné, dobre tepelne izolované, ľahko prenosné a skladateľné (v dvoch triedach denne rozkladáme a skladáme ležadlá).
Hrové a pracovné kútiky sa umiestňujú v priestore, ktorý je vybavený účelovo a slúži na spontánne hry detí a učiteľkou plánovanú a riadenú výchovno-vzdelávaciu činnosť. O tematickom zameraní hrových kútikov a ich obmieňaní rozhoduje učiteľka spolu s deťmi podľa plánovaných činností, zámerov a podľa záujmu detí o hrové prostredie.
Sociálne zariadenie je výškou prispôsobené deťom.
Usporiadanie triedy umožňuje dieťaťu:
Ciele:
10. Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove a vzdelávaní
Problematika zaistenia bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove a vzdelávaní je podrobne rozpracovaná v školskom a prevádzkovom poriadku materskej školy.
11. Vnútorný systém kontroly a hodnotenia detí/zamestnancov Vnútorný systém kontroly a hodnotenia detí a vnútorný systém hodnotenia zamestnancov školy je podrobne rozpracovaný v ročnom pláne vnútornej kontroly školy.
12. Požiadavky na kontinuálne vzdelávanie pedagogických zamestnancov
Problematika kontinuálneho vzdelávania pedagogických zamestnancov je podrobne rozpracovaná v ročnom pláne kontinuálneho vzdelávania pedagogických zamestnancov.